Home » The role of the Commission » The Commissioners

The Commissioners

Janie Annear27 August 2019: Pita Paraone's passing mourned by Commission 

Janie Annear ONZM

Janie was appointed as a temporary member of the Commission in April 2014 and as a full member in July 2014.

Janie was first elected as a member of the Timaru District Council in 1995 and 

then served as Mayor of Timaru from 2004 to 2013. 

She has experience across a wide range of private sector, local government and central government roles. 

Currently she is also deputy chair of the Ara Institute of Canterbury Council.

Brendan DuffyBrendan J Duffy ONZM, JP

Brendan was appointed as a temporary member of the Commission in March 2017 and as a full member in June 2018.

He was Vice President of Local Government New Zealand for 3 years and chair of its Rural Provincial Sector for 6 years.

Brendan was first elected as a member of the Horowhenua District Council in 1995 and served as Mayor of Horowhenua from 2004 to 2016. 

Currently he is also Deputy Chair of the Mid Central DHB, a board member of MITO (an industrial training organisation) and a trustee of the Electra Trust.